Banky nám nevycházejí vstříc, říkají podnikatelé

MSP dosáhnou na úvěr jen velmi obtížně

 

Bankovní sektor dle slov zástupců malých a středních podniků nevychází vstříc jejich potřebám – alespoň tak to vyplývá z průzkumu vstřícnosti bank, který si nechala vypracovat Hospodářská komora ČR, a kterého se zúčastnilo 566 firem z ČR, nejčastěji z oboru strojírenství, stavebnictví a obchodu.

Kvůli nízké vstřícnosti bank také řada MSP v nejbližší době neplánuje rozvoj výroby, což je problém. Důvodů, proč banky maloobjemové půjčky příliš nenabízejí, je hned několik. Jak uvádí Petr Kulžel, prezident HK: „Banky nerady poskytují finanční prostředky malým a středním podnikům jednak z toho důvodu, že náklady na zpracování a vedení úvěru na straně banky jsou v podstatě stejné, jako u velkých úvěrů a výnosy z těchto úvěrů jsou přitom v absolutních číslech nižší. Druhým důvodem je pak to, že malé a střední podniky mnohdy nemají dostatečnou historii účetního obratu, popř. dostatečný majetek k zajištění úvěru.“ Vzápětí ale dodává: „Rizikovost v absolutních číslech je u těchto úvěrů menší než u větších. Navíc, poskytování více menších úvěrů namísto větších se pozitivně projeví v rámci diverzifikace úvěrových rizik. Na rozdíl od zahraničí tak české banky jednoznačně projevují nedůvěru v malé a střední podnikatele, což je špatný signál mimo jiné i pro budoucí hospodářský růst ČR.“

Z průzkumu jsou však patrné také pozitivnější tendence ze strany podnikatelů. Jak se ukazuje, podnikatelé pomalu ale jistě očekávají konec ekonomické krize a významné investice do rozvoje svých firem přece jen plánují. Na banky se přitom ale spíše nespoléhají – rozšíření výroby budou MSP financovat především z vlastního kapitálu. Průměrně počítají zástupci MSP s 60 % vlastního kapitálu a se 40 % z kapitálu cizího, nejčastěji právě úvěrového – to samozřejmě pouze v případě, že na bankovní úvěr dosáhnout.

Lepší časy se pro MSP blýskají také ze strany EU, která se do budoucna chce zaměřit na změnu politiky podpory firem, která bude spíše než na doposud využívaných návratných zdrojích (dotace), postavena na zdrojích nevratných, tedy půjčkách. EU chce formou záruk podporovat především maloobjemové úvěry, které nejsou bankami poskytovány v dostatečné míře – a to začínajícím podnikatelům, ani fungujícím malým a středním podnikům.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>