Coworkingová centra – aneb pracujte sami a přitom v zázemí sdílené kanceláře

Práce ve sdílených kancelářích je stále populárnější

Sdílené kanceláře pro samostatné profesionály neboli coworkingová centra, můžeme v Česku potkat stále častěji. Samotný nápad pochází ze Spojených států, které jsou kolébkou coworkingu. Coworking v překladu znamená jednoduše společnou práci, ale první centra ustavila také určitou „filozofii“ coworkingu, která je postavena na ideách dostupnosti (tedy omezování bariér ať už fyzických či finančních), sdílení, spolupráce a komunitního přístupu. Centrum by tak nemělo být jen pracovním prostorem ale i příjemným a živým místem setkávání zajímavých lidí a nápadů.

V Česku vzniklo první coworkingové centrum v roce 2009 a od té doby zažívají boom. Tato centra tak můžete najít nejen v Praze a v Brně ale už i v některých menších městech – benefity společné práce jsou tak stále dostupnější.

Jaké jsou výhody práce v coworkingovém centru?

Coworkingová centra nabízejí klidné pracovní prostředí a zázemí, přitom se vyhnete pocitu izolovanosti, který mnoho samostatných profesionálů při práci z domova zažívá. Efektivita práce navíc bývá v kanceláři obecně vyšší než doma. Velkou výhodou jsou pro malé začínající podniky či samostatné profesionály také nízké počáteční náklady. Zatímco do vlastní kanceláře musíte hned zpočátku investovat a vybavit ji nábytkem a potřebnou technikou, v coworkingovém centru je již toto vybavení k dispozici – členství přitom obvykle nebývají drahá (pro ilustraci, v centru Brna Vás členství vyjde na přibližně 3000 Kč měsíčně), některá speciální centra nabízejí své prostory pro vybrané uchazeče dokonce zdarma. Můžete tak využívat funkční a reprezentativní prostory hned od počátku svého podnikání.

Jak členství v coworkingovém centru vypadá?

Samozřejmě záleží, do kterého z coworkingových center se přihlásíte, zjednodušeně ale můžeme říci, že obecně fungují na principu klubového členství. Za paušální měsíční poplatek můžete volit mezi plným nebo částečným členstvím. V rámci plného získáváte své pevné pracovní místo a neomezený přístup, v některých centrech dokonce i 24 hodin denně – dostanete tedy vlastní klíče a rozhodnutí, jak často budete kancelář využívat bude pouze na Vás. V rámci levnějšího částečného členství můžete docházet třeba dva dny v týdnu či využívat vybavenou zasedací místnost.

Najděte si centrum, které se Vám líbí

Pokud vás možnost společné práce zaujala, jděte se do některého z coworkingových center podívat. Řada z nich pořádá otevřené akce pro širokou veřejnost, které jsou k prvnímu seznámení ideální. A na co se při prohlídce centra zaměřit? V coworkingovém centru je nejdůležitější nejen příjemné pracovní prostředí a dobré technické zázemí ale především komunita lidí, se kterými se budete ve společné kanceláři rádi potkávat.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>