Dohoda o provedení práce – co musí obsahovat?

Stručná pravidla populární formy pracovního poměru

Dohoda o provedení práce je populární formou pracovního poměru. Jak ale na ni? Sjednání dohody není náročné, je však potřeba dodržet několik pravidel:

1. Dohoda se sjednává vždy písemně se všemi náležitostmi, ústní dohoda by byla neplatná.

2. U jednoho zaměstnavatele lze v jednom kalendářním roce odpracovat maximálně 300 hodin, ať už na jednu rozsáhlejší dohodu nebo na několik dohod krátkodobějších.

3. V dohodě vždy musí být uvedeno, na jak dlouho se uzavírá. Je možné jí uzavřít i na neurčito – v takovém případě se však doporučuje dohodu ukončit alespoň na konci roku a další rok sepsat novou. Ušetříte si tak mnoho nepříjemného vysvětlování úřadům, které považují dohody na neurčito za podezřelé – takováto dohoda totiž může snadněji „krýt“ klasický pracovní poměr.

Co musí DPP obsahovat?

Kdo dohodu domlouvá: společnost (sídlo a IČO a jméno zástupce) a pracovník (jméno, rodné číslo, bydliště).

Doba, na jakou je dohoda stanovena – buď formou „od – do“ nebo může být stanoven pouze nejzazší termín (např. „Práci provede do 1. 8. 2013.“).  Dohodu je možné uzavřít také na dobu neurčitou.

Předmět, tedy jaké práce bude pracovník vykonávat. Popis pozice by měl být výstižný, ale nemusí být nijak rozsáhlý.

Rozsah práce v hodinách. Zde nezapomeňte na strop 300 hodin. Pokud práce tento limit překročí, můžete sjednat Dohodu o pracovní činnosti.

Odměna, která musí odpovídat alespoň minimální hodinové mzdě.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>