Dotace na nové zaměstnance

Přehled příspěvků na nové kolegy

Přijetí nového zaměstnance je pro každou firmu, a zvláště pro ty malé, vždy významným rozhodnutím a do určité míry také rizikem. Při současné vysoké míře nezaměstnanosti je však potřeba firmy motivovat, aby nové zaměstnance přece jen přijímaly – ať už na nově vytvořené pracovní místo či praktickou stáž, která absolventům pomůže snadněji najít zaměstnání v oboru. Onou motivací mohou být různé formy dotací, kterých lze v současné době využít hned několik. Na tomto místě Vám proto představíme ty nejvýznamnější možnosti pěkně pohromadě. Jaké příspěvky tedy lze využít?

Stáže:

Stáže ve firmách

Stáže ve firmách nabízí zaškolení stážisty po dobu 2 až 4 měsíců. V rámci stáže si zaučíte nového kolegu a získáte dotaci až 150 000 Kč za 1 stážistu po 2 měsíce mentorování. Stáže jsou určeny zájemcům o zaměstnání registrovaným na ÚP, kteří by si jinak jen složitě hledali pracovní místo. Věk stážisty není omezen.

Stáže pro mladé

Projekt Stáže pro mladé funguje na obdobném principu jako Stáže ve firmách. Příspěvek se skládá z nákladů na provoz kanceláře a z ušlé mzdy mentora. Navíc získává i sám stážista platové ohodnocení 60 Kč/hod. Na rozdíl od projektu Stáže ve firmách mají Stáže pro mladé přesněji definovanou cílovou skupinu: studenty posledních ročníků středních i vysokých škol. Důvod je zřejmý – čerství absolventi jsou na trhu práce značně znevýhodněni a bez potřebné praxe si zaměstnání ve svém oboru hledají jen velmi obtížně.

Odborné praxe pro mladé do 30 let

Novinkou v oblasti podpory nových zaměstnaneckých poměrů je program Odborné praxe pro mladé do 30 let, který zprostředkovává Úřad práce České republiky. Odborné praxe pro mladé do 30 let kombinují princip stáží a příspěvku na mzdy od ÚP. Výhodou programu jsou menší nároky na mentory a firmy poskytující praxi novým zaměstnancům.

Příspěvky na nové zaměstnance:

Příspěvek na vytvoření účelného pracovního místa od ÚP

Příspěvek od ÚP na vytvoření společensky účelného pracovního místa se vztahuje na osoby vedené většinou min. 5 měsíců v evidenci Úřadu práce. Firma může získat dotaci v průměru 10 000 Kč na 1 pracovní místo až po dobu 12 měsíců.

Příspěvky na mzdu zaměstnanců v rámci projektů sociálního podnikání

Možností „na poslední chvíli“ je využití příspěvků na tzv. sociální podnikání. OP Lidské zdroje a zaměstnanost prodloužil výzvu „Sociální ekonomika“ do 30. října 2013. Sociální podnik cíleně zaměstnává osoby znevýhodněné na trhu práce, je ekonomicky soběstačný, svůj zisk však z větší části reinvestuje do rozvoje firmy, vzdělávání zaměstnanců či na rozvoj místní komunity.

Příspěvky na podnikání:

Příspěvek na podnikání od ÚP

Pokud chcete začít podnikat a jste právě registrováni na ÚP, můžete požádat o příspěvky na rozjezd Vašeho záměru. V takovém případě je nutné doložit především životaschopný podnikatelský plán, v případě úspěchu pak můžete počítat s dotací průměrně 80 tis. Kč.

Více se o jednotlivých možnostech dozvíte v samostatných článcích:

Odborné praxe pro mladé do 30 let

Zapojte se do projektu Stáže pro mladé

Stáže ve firmách – vzdělávání praxí

Získejte příspěvek na vytvoření nového pracovního místa

Příspěvky z ÚP do začátku podnikání

Získejte dotace na sociálně prospěšné podnikání

 1. Daniel Mohyla

  Dobrý den,

  chtěl jsem se zeptat, zda je možné pobírat dotace na zaměstnance v novém zaměstnání, pokud dotyčný zaměstnanec dotace v jiném předešlém zaměstnání už pobíral.

  S pozdravem
  Mohyla Daniel

  1. Katerina Strzelcova

   Dobrý den, pane Mohylo,
   bohužel to nedokáži posoudit. Záleží na programu, ze kterého byl příspěvek poskytnut. Prakticky ke každému dotačnímu titulu existuje metodika, ve které jsou přesně specifikovány podmínky čerpání včetně možné provázanosti s jinými programy. Pokud by se jednalo o příspěvek poskytovaný přes úřad práce, doporučila bych Vám obrátit se přímo na příslušný ÚP.

   S pozdravem
   Kateřina Suchá

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>