Důchody v EU? Ženy mají o 39 % méně.

Studie ukázala významné rozdíly mezi důchody mužů a žen

 

Rozdíly mezi výší důchodů mužů a žen doposud monitorovaly jednotlivé státy, díky nové odborné studii už ale známe i celkové hodnoty za celou Evropskou unii. A výsledky ukazují na propastné rozdíly: průměrné důchody žen jsou v porovnání s důchody mužů o 39 % nižší. Rozdíly v důchodech mužů a žen jsou důsledkem tří trendů na trhu práce:

1)     míra zaměstnanosti žen je nižší než v případě mužů;

2)     ženy častěji pracují méně hodin nebo let, především kvůli dlouholeté péči o děti, která není do důchodu plnohodnotně započítána;

3)     jejich průměrná mzda je nižší (tzv. gender pay gap).

Situace se v jednotlivých evropských zemích velmi liší. V řadě členských států mezi důchody žen a mužů existují velké rozdíly: v 17 státech je rozdíl v důchodech roven nebo vyšší než 30 %. Dva státy s největšími rozdíly v důchodech jsou Lucembursko (47 %) a Německo (44 %). Na opačném konci škály se nachází Estonsko, s nejmenším rozdílem v důchodech žen a mužů (4 %), a Slovensko (8 %). Rozdíl mezi průměrnou výší důchodů žen a mužů v České republice činí v současnosti 13 procent.

Mezi významný faktor přispívající ke zvětšování rozdílů v důchodech žen a mužů patří manželství a mateřství. Jak se ukazuje, u svobodných žen je průměrný rozdíl menší, přestože stále zůstává vysoký (17 %). Data rovněž potvrzují jasný „trest za mateřství“: v téměř všech členských státech jsou ženy kvůli mateřství v důchodovém věku znevýhodněny. „Trest za mateřství“ ve většině případů s počtem dětí úměrně stoupá. Vzhledem k nedostatečné dostupnosti předškolní péče však rodiče často nemají možnost volby a matky tak zůstávají s dětmi doma dlouhá léta. Kvůli nižším příjmům a dlouhému období péče o děti, tak ženám mnohem víc než mužům hrozí ve stáří finanční nesnáze.

Zdroj: Evropská komise

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>