Jak je to s dohodami o provedení práce?

Co vše byste o DPP měli vědět

Dohoda o provedení práce je velmi populární formou sjednávání pracovní síly na kratší dobu. Pro zopakování: u každého zaměstnavatele lze na DPP odpracovat 300 pracovních hodin v jednom kalendářním roce. Bez ohledu na to, zda zaměstnanec pracuje na jedné pozici či pozice mění, se pravidlo 300 hodin u jediného zaměstnavatele nemění. Pracovník však samozřejmě může uzavřít více dohod s mnoha zaměstnavateli.

V poslední době prošla DPP řadou proměn a řada firem i uchazečů o krátkodobé práce stále neví, jak to s touto formou zaměstnávání vlastně je. Největší nejasnosti panují okolo kontroverzní povinnosti lékařských vyšetření, které byly předepsány i pro jednodenní studentské brigády.

Zdravotní vyšetření

Absurdní nařízení, kdy byla lékařská prohlídka povinná i pro několikahodinové práce, již naštěstí plošně neplatí. Přesto existují případy, kdy odsud povinná je.

1. Jednou z nejvýznamnějších skupin, kterým povinnost zůstává, a kteří tvoří významnou část zaměstnanců na DPP, jsou tzv. mladiství. Pokud se rozhodnete zaměstnat na dohodu o provedení práce osobu mladistvou, nutnost vstupní lékařské prohlídky tedy neodpadá. Mladiství, tedy lidé ve věku 15 – 18 let, jsou považováni za citlivější skupinu a nelze jim přidělovat práce nepřiměřené jejich fyzickému či rozumovému vývoji, také proto pro ně stále povinnost lékařské prohlídky platí, přestože u ostatních zaměstnanců na dohodu byla zrušena. Dodejme, že náklady na vstupní prohlídku hradí zaměstnavatel.

2. Dalším případem, kdy jsou prohlídky nadále nutné, je zaměstnávání osob na práci v rizikovém prostředí .

Sociální a zdravotní pojištění

Dokonce i z dohody o provedení práce se může za určitých okolností odvádět pojistné – platí zde hranice výdělku nad 10 000 Kč. U zdravotního pojištění se dohody v rámci měsíce nesčítají, a to ani dohody u jednoho zaměstnavatele, u sociálního pojištění ano. Pokud tedy se zaměstnancem v jednom měsíci uzavřete několik krátkodobých dohod a jeho výdělek překročí 10 tisíc korun, pak se zdravotní pojištění neodvádí, sociální ale ano. Pokud s jedním zaměstnancem uzavřete dohodu na celý měsíc (nebo i kratší dobu) a jeho výdělek v rámci jedné dohody překročí 10 tisíc, odvádí se pojištění obě.

Čtěte více:

Dohoda o provedení práce – co musí obsahovat?

Jak na dohodu o pracovní činnosti

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>