Jak je to s přivýdělkem na rodičovské i mateřské dovolené

I s dítětem si lze přivydělat

Také s dítětem si můžete přivydělat, ať už jako podnikající či jako zaměstnanec. Existuje však několik podmínek, které je potřeba dodržet.

Při péči o dítě rozlišujeme mateřskou a rodičovskou dovolenou, které se od sebe liší i z pohledu možných přivýdělků. Mateřskou dovolenou může čerpat pouze matka dítěte a  dle zákoníku práce trvá 28 týdnů při porodu jednoho dítěte, při porodu více dětí ženě náleží mateřská dovolená v délce 37 týdnů. Rodičovská dovolená navazuje na mateřskou a její trvání si určují sami rodiče (volí dva, tři nebo čtyři roky čerpání). Zvolená délka rodičovské přitom ovlivňuje výši měsíčního příspěvku. Jak se  tedy tyto režimy z hlediska přivýdělků liší?

Přivýdělek na mateřské? Proč ne!

Dokonce i na mateřské dovolené si můžete přivydělávat, ovšem až  po skončení šestého týdne od data porodu.  Výše výdělku přitom není nijak omezena. Pokud však chcete pracovat se svým původním zaměstnavatelem, musíte mít jiný typ smlouvy – například dohodu o provedení práce či dohodu o pracovní činnosti, jinak nárok na peněžitou pomoc v mateřství zaniká. Vždy je navíc pro dítě nutné zajistit odpovídající hlídání dospělou osobou.

Podobná pravidla platí také pro osoby samostatně výdělečně činné. Pokud dostává žena mateřskou na základě nemocenského pojištění, které si platila jako OSVČ, nemůže dál pokračovat ve stejné SVČ. Podnikatelka se ovšem může nechat zaměstnat nebo změnit předmět svého podnikání, v takovém případě má opět možnost neomezených přivýdělků.

Rodičovská přináší ještě volnější pravidla

Stejně jako v případě mateřské, může rodič čerpající rodičovskou dovolenou pobírat příspěvek a zároveň si přivydělávat bez omezení výše výdělku. Podmínky jsou navíc v rámci rodičovské nastaveny volněji – rodič může pracovat u svého původního zaměstnavatele či kdekoliv jinde s jedinou podmínkou: opět musí zajistit celodenní péči o dítě. U dětí mladších 2 let je ovšem omezena možnost návštěvy školek – do jeslí či školky je možné je dát  maximálně jen na dobu 46 hodin měsíčně, aby rodič o příspěvek nepřišel. U starších dětí již toto omezení neplatí – dítě tedy může chodit do školky každý den a Vy můžete nerušeně pracovat, aniž byste o příspěvek přišli.

Podnikání na rodičovské je také možné. Pokud rodiče práci zvládají, nejsou státem v zásadě příliš omezováni. Podnikání na rodičovské dovolené je vedeno jako tzv. samostatná výdělečná činnost vedlejší. Více se o podnikání na rodičovské dovolené dozvíte v článku: Začátek podnikání a rodičovská dovolená – jde to dohromady? 

Zdroj: mpsv.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>