Jak na podnikání na rodičovské?

Podnikání při rodičovské dovolené má řadu výhod

Začít podnikat se dá i na rodičovské dovolené – a má to navíc i celou řadu výhod. Jaké to jsou?

1. Podnikání při rodičovské dovolené je bráno jako tzv. činnost vedlejší, kterou znají také ti, kteří si podnikání přivydělávají při zaměstnání. Podnikání jako činnost vedlejší má zásadní výhody především v otázce pojištění. Zjednodušeně řečeno na vás stát bude pohlížet jako na osobu již pojištěnou, a proto od vás již z podnikání buďto nepožaduje odvody vůbec, nebo jen velmi snížené.

2. Jak je to tedy s pojištěním? Sociální pojištění dost možná nebudete platit vůbec. Neplatí se totiž, pokud je podnikatel na nule, nebo jeho zisky nepřekročily předem stanovenou částku (pro rok 2013 se jedná o 62.121 Kč). Máte tak jistotu, že i pokud nebudete hned zpočátku skvěle vydělávat, nebude pro vás podnikání z hlediska odvodů finanční ztrátou. Také zdravotního pojištění není třeba se obávat, platíte ho totiž jen z reálných zisků. Vyměřovací základ v tomto případě neplatí, takže pokud budete z počátku ve ztrátě nebo na nule, nemusíte se výše zdravotního pojištění bát.

3. Nárok na výplatu rodičovského příspěvku vám při podnikání zůstává.

4. A samozřejmě, tak jako i v jiných případech, se dá živnost kdykoliv přerušit nebo i zrušit. Přerušení je zdarma a je možné jej navíc využívat libovolnou dobu.

A jak na to?

Jednoduše si zajděte na živnostenský úřad a tam živnost nahlaste. Pokud je požádáte, aby o změně vašeho stavu upozornili také sociální úřad, finanční úřad a zdravotní pojišťovnu, rádi to udělají – a vy již tyto instituce nebudete muset obíhat. (Pro jistotu však doporučujeme, abyste si později třeba telefonicky ověřili, že se tak skutečně stalo, jistota je jistota). V případě, že si chcete nechat zapsat volnou živnost, bude vám na živnostenském úřadě stačit občanský průkaz. Je potřeba mít ještě čistý trestní rejstřík, to si však už ověří úředníci v systému sami. Pokud nebudete podnikat z domova, tak budete potřebovat ještě písemné prohlášení vlastníka nemovitosti, bytu nebo nebytového prostoru, kde chcete podnikat, že s umístěním souhlasí.

Vázané a koncesované živnosti vyžadují doklad o dosaženém odborném vzdělání a mívají někdy i další podmínky navíc, proto si v tomto případě vždy ověřte předem, co vše budete potřebovat.

Pak už jen stačí zaplatit správní poplatek, který činí 1000 Kč, a můžete začít!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>