Jak na pracovní smlouvu

Na které položky si dát u pracovní smlouvy pozor?

Pracovní smlouva je nejdůležitějším dokumentem v pracovně-právním vztahu, proto se vyplatí dát při jejím zpracovávání i čtení pozor. Paradoxně je to zároveň dokument, který nepodléhá tlaku velkého množství nutných náležitostí – zjednodušeně můžeme říci, že smlouva musí dodržet jen několik málo základních pravidel a musí být vypracována písemně. Nenechte se však zmýlit, i přes tuto zdánlivou jednoduchost se vyplatí věnovat pozornost detailům.

Co musí pracovní smlouva bezpodmínečně obsahovat, aby byla platná?

1. Místo výkonu práce

2. Druh práce

3. Den nástupu do zaměstnání

Jak sami vidíte, povinných údajů není vůbec mnoho. Možná Vás překvapí, že mezi nutnými položkami není plat – ten skutečně v pracovní smlouvě uveden být nemusí, i když to bývá zvykem. V případě, že plat v pracovní smlouvě stanoven je, je po dobu trvání pracovní smlouvy pevný – jedná se o tedy jistou částku, na kterou má zaměstnanec za svou práci nárok. Z pozice zaměstnavatele může být takováto skutečnost ovšem spíše nevýhodná a často proto raději využívají možnost plat v pracovní smlouvě neuvádět a dokument pouze doplnit tzv. platovým výměrem, který může být kdykoliv přepracován. Tento postup je přitom plně v souladu s platnými zákony – zaměstnavatel je ovšem vždy omezen hranicí minimální či zaručené mzdy, kterou samozřejmě překročit nesmí.

Smlouva na dobu určitou

Smluv na dobu určitou se uzavírá stále více a z dříve málo využívané formy se stává spíše standard. Bez ohledu na znění textu smlouvy na dobu určitou je zákonem stanoven jasný strop – pracovní poměr uzavřený s tímto typem smlouvy u jednoho zaměstnavatele nesmí překročit 3 roky, pouze ve výjimečných případech (ze zvláštních provozních důvodů) je povoleno prodloužení. Na smlouvu na dobu určitou tak navazuje buďto ukončení pracovního poměru, nebo uzavření smlouvy na dobu neurčitou. Pozor: v případě, že máte uzavřenu smlouvu na dobu určitou a zaměstnanec pro daného zaměstnavatele pracuje i po datu ukončení této smlouvy, z právního hlediska mu automaticky vzniká nárok na smlouvu na dobu neurčitou! Dobrý pozor je třeba si dát především v případě, kdy hledáme záskok za rodiče na rodičovské dovolené – podobná situace totiž vzhledem k běžné délce rodičovské pauzy může nastat velmi snadno.

Další povinnosti zaměstnavatele

Zaměstnanec má řadu práv, kterou zaměstnavatel ze zákona nesmí porušovat, a to ani v tom případě, že byla oboustranně podepsána smlouva s problematickým zněním (v takovém případě se odlišnosti od nastavených zaručených práv v rámci smlouvy stávají neplatnými). Nelze tak například zkrátit dobu dovolené, na jakou má zaměstnanec nárok ze zákona, stejně tak například nelze zkrátit délku zkušební doby. Existují tedy minimální práva, která nelze zaměstnancům legálně upřít a zaměstnavatel má pouze možnost je v rámci firemních benefitů rozšířit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>