Malé a střední podniky se obávají budoucnosti

Podívejte se na výsledky průzkumu podnikatelské nálady

Aktuální průzkum Hospodářské komory České republiky zaměřený na podnikatelskou náladu malých a středních firem ukazuje, že těmto podnikům i nadále schází optimismus. Průzkum je prováděn dvakrát ročně a tentokrát se ho zúčastnilo 591 podnikatelů ze sféry malých a středních podniků, jejichž zaměstnanecká základna tedy nepřesahuje 250 pracovníků.

Malé a střední podniky sice hodnotí uplynulé období (2. pololetí roku 2012) z hlediska ekonomické situace relativně stejně a dokonce zaznamenali nárůst v oblasti obratu a zakázek, k budoucímu vývoji jsou přesto značně skeptičtí. Podíl podnikatelů s pozitivním výhledem pro příští pololetí se přitom snížil z 26,8 % na 20,5 %, tedy o více než 6 procent. Zhoršení podnikatelské nálady na začátku roku 2013 se týká všech sledovaných dílčích oblastí podnikání. Tento výsledek je srovnatelný s podílem optimistických podniků na začátku roku 2010, kdy mělo pozitivní očekávání 21 % podniků, je ale přece jen lepší než v únoru 2012, kdy mělo pozitivní očekávání pouze 16 % podniků. Nejlepší výsledek od roku 2009, kdy na české podniky plně dolehla světové ekonomická krize, byl zaznamenán v září 2010. V tomto období byly patrné poměrně výrazné známky hospodářského oživení a zlepšení své situace tehdy očekávalo 36 % podnikatelů.

Z hodnocení za různé oblasti podnikání vychází nejlépe výrobní sféra, kde svoji současnou celkovou situaci hodnotí pozitivně více než 33 % podnikatelů. Pozitivní vyhlídky v této oblasti má pro první pololetí roku 2013 26 % výrobních podniků. Naopak kritickou oblastí, která je dlouhodobě v minusových číslech, zůstává stavebnictví. V této oblasti také nejvíce převládá pesimismus a to přesto, že stavební firmy hodnotí uplynulý rok zpětně jako přece jen vydařenější, než původně očekávali.

 

Zdroj: Businessinfo.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>