Mladých lidí je v podnikání nedostatek

„Young business – Svou cestou“ chce podpořit podnikání mladých

 

Mladým lidem se do podnikání příliš nechce, chybí jim vzory a příklady. Alespoň tak to vyplývá z výzkumu, který iniciovala Asociace malých a středních podnikatelů ČR. Cílem průzkumu bylo současně zjistit, co udělat pro mladé, aby podnikání začali vážně zvažovat jako svou možnou budoucí cestu. Jak se ukázalo, mladí lidé neočekávají pouze informační servis, zaměřený na možnosti získání finančních zdrojů a marketingových informací, ale zajímají se také o aktivní mentoring, chtějí komunikovat s hmatatelnými vzory a učit se od nich. „To, že se chtějí potkávat s lidmi z praxe je i signálem pro školy, neboť ve většině studenti hodnotí možnost setkávat se s úspěšnými podnikateli na školách jako nedostatečnou“, dodává Eva Svobodová, generální ředitelka AMSP ČR.

Klima zaměřené proti podnikatelům, nedostatek finančních prostředků, omezený styk s praxí ale i absence nápadů, strach o ztrátu pohodlí a obavy, že místo aby se mohli věnovat rozvíjení svých nápadů, stanou se z nich živnostenští úředníci zavaleni stohem administrativy – to jsou podle průzkumu nejčastější bariéry, proč mladí míří raději do „jistoty“ pracovně právního vztahu, než do podnikání.

AMSP ČR z tohoto důvodu připravila největší kampaň mezi mladými v posledních letech s názvem „Young Business – Svou cestou“. Ve všech regionech bude Asociace prostřednictvím mentorů, soutěží a přednášek seznamovat mladou generaci s příležitostmi i nástrahami vlastního byznysu. Na středních a vysokých školách, v hubech a na sociálních sítích se bude snažit mladé přesvědčit, že dobře promyšlené podnikání může mít řadu výhod – větší svobodu, samostatnost, seberealizaci.

Uvidíme, jak se projekt rozjede a jak se mu podaří mladé lidi o výhodách podnikání přesvědčit. Jisté je, že kromě mentoringu a vzorů z praxe chybí nejen mladým lidem také obecné podnikatelské vzdělání, tedy jednoduše návod „jak na to“.

Zdroj: businessinfo.cz, amsp.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>