MPSV zveřejnilo plán na podporu vzniku nových pracovních míst

Podporu mohou získat jednotlivci i firmy

Ministerstvo práce a sociálních věcí zveřejnilo sedmibodový plán, který podpoří vznik nových pracovních míst, omezí propouštění a podpoří samostatné podnikání osob bez práce. V rámci plánu může jednotlivec, obec či firma získat významné finanční příspěvky i důležité poradenství. MPSV a Úřad práce ČR má na implementaci plánu k dispozici až 7 miliard korun od EU i státu a očekává se, že by letos s pomocí této podpory mělo vzniknout několik desítek tisíc nových podporovaných míst.

Sedmibodový plán – nové možnosti podpory

1. Podpora mladých a absolventů

Nejvýznamnější cílovou skupinou plánu jsou mladí lidé a absolventi do 30 let, kteří mají v současnosti na trhu práce těžkou pozici. Jejich zaměstnávání bude podporováno formou měsíčního příspěvku ve výši až 24 tisíc korun (hrubá mzda plus odvody), kterou může zaměstnavatel čerpat po dobu max. jednoho roku. Kromě pravidelných příspěvků mohou firmy získat také jednorázové příspěvky na pořízení nutného vybavení, které je pro zřízení daného místa nezbytné.

Mladým lidem bude nově poskytováno individuální poradenství při hledání zaměstnání. Projekt „Odborné praxe pro mladé do 30 let“ je určený pro mladé uchazeče o práci, kteří jsou v evidenci Úřadu práce ČR více než 4 měsíce a mají minimální nebo žádnou pracovní zkušenost.

2. Podpora zaměstnání matek a dlouhodobě nezaměstnaných

MPSV finančně podpoří také firmy poskytující možnost práce na zkrácený úvazek, které jsou významné pro matky s dětmi, osoby pečující o své blízké, a také pro nezaměstnané, kteří jsou delší dobu bez práce a ztratili již nutné pracovní návyky. Takovýmto zaměstnavatelům nabídne Úřad práce ČR určitý bonus, resp. vyšší příspěvek, protože ve srovnání s plným úvazkem zaměstnají více osob a přispívají také k možnosti lepšího slaďování osobního a pracovního života.

3. Kurzarbeit – Projekt Vzdělávejte se pro stabilitu!

MPSV od 1. dubna 2013 také zjednodušuje podmínky pro firmy, které žádají o příspěvek na zachování stávajících pracovních pozic. Firmy, které žádaly o příspěvek, doposud musely prokázat meziroční pokles tržeb ve výši 20 %, nově se tento pokles bude posuzovat za jednotlivé provozovny či organizační jednotky, které spadají pod jediné identifikační číslo. Ruší se také podmínka, podle které musel zaměstnavatel dokázat, že minimálně 1 měsíc byla na jeho straně překážka v práci vůči zaměstnanci, kterého chce zařadit do odborného rozvoje v rámci projektu. Zůstává ovšem podmínka, která říká, že rozsah výpadku v přidělování práce zaměstnancům byl 20 % – 60 % (1 až 3 dny v týdnu) stanovené týdenní pracovní doby za 1 měsíc před podáním žádosti. Rozpočet na tuto část je od letošního dubna do srpna 2015 naplánován na 400 milionů korun.

4. Nové pojetí rekvalifikace

Rekvalifikace nezaměstnaných by nově měla více reagovat na potřeby zaměstnavatelů z konkrétních regionů tak, aby rekvalifikované osoby snadněji našly odpovídající pozici přímo v místě bydliště.

5. Podpora podnikání nezaměstnaných.

Součástí plánu je také podpora podnikání nezaměstnaných, kterým ÚP nabídnou relevantní vzdělávání i finanční pomoc. Nezaměstnaní, kteří předloží smysluplný podnikatelský záměr, budou moci získat 40 až 80 tisíc korun. Podmínkou získání tohoto příspěvku je udržitelnost pracovního místa, na které se nový podnikatel s příslušným ÚP domluví, obvykle pak 1 až 2 roky.

6. Pomoc obcím a neziskovým organizacím

Pomoc v rámci plánu bude zaměřena také na obce, neziskové organizace a organizace poskytující sociální služby, které budou moci získat příspěvek až 15 tisíc KČ měsíčně na jednoho nového zaměstnance z řad osob evidovaných na ÚP.

7. Rozšířené poradenství

MPSV a ÚP již od ledna nabízejí rozšířené poradenství pro uchazeče o zaměstnání, zaměstnavatele, starosty obcí i sociální partnery.

Zdroj: www.mpsv.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>