Nepříjemné osobní otázky by se na pohovorech objevovat neměly

Jak se vyhnout diskriminačním otázkám? Rady pro firmy i zaměstnance.

Setkali jste se už při jednání s potenciálními zaměstnavateli či pracovními partnery s nepříjemnými osobními otázkami? Přesto, že již delší dobu platí tzv. antidiskriminační zákon, který užívání diskriminačních otázek při pracovních pohovorech zakazuje, je tento problém stále aktuální. Při jednání s potenciálními zaměstnavateli se tak stále často dostáváme do nepříjemných situací, které mají jednu příčinu – předsudky. Někteří z nás se s nimi setkávají častěji než jiní – v pracovních vztazích mají s předsudky problémy starší lidé (kde mezi zaměstnavateli panuje přesvědčení, že se již nic nového nenaučí) a především ženy (kvůli předpokladu, že se dříve či později budou starat o rodinu a na práci nebudou mít čas).

Osobním otázkám se vyhněte

Na osobní otázky narazíte při pracovních pohovorech poměrně často – ať už otevřeně nebo stále více skrytě, zdánlivě jen tak mezi řečí. Personalisté jsou si vědomi toho, které otázky jsou oficiálně zakázány, přesto jen málokdy se jim vyhnou úplně. V takovýchto případech máte vždy právo neodpovídat, nicméně pokud již daná otázka padne, reagovat musíte. Ale jak na to?

1. Neodpovídejte přímo.

2. Vyhněte se konkrétnostem, přesto odpovězte k tématu. V případě otázek ohledně rodiny a dětí např.: „Nemějte obavy, tyto situace mám vyřešeny.“ nebo „Nemyslím si, že to bude pro výkon mé práce relevantní.“

Rady pro firmy – jak zjistit vhodnost kandidáta a vyhnout se diskriminaci?

Jak se vyhnout diskriminačním otázkám a přesto zjistit, zda je kandidát na pozici vhodný? Odpověď je zde překvapivě jednoduchá – jděte po podstatě. Pokud je například pro výkon dané pozice nutné, aby zaměstnanec pracoval přesčas, nemusíte se ptát, zda má malé děti – zeptejte se jednoduše, zda možnost práce přesčas má. Podobně je to s častými pracovními cestami, ochotou být k zastižení na telefonu a tak dále. Jednoduše popište, co vše práce vyžaduje, a zjistěte, zda to pro konkrétní kandidáty je či není problém – ať už se jedná o ženu či muže. Nevyžaduje daná pozice žádné zvláštní nároky? Pak si můžete vydechnout – žádné speciální strategie nejsou potřeba.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>