Odborné praxe pro mladé do 30 let

Informujte se o dalších možnostech získání příspěvků na nové zaměstnance

Různé formy dotovaných stáží jsme Vám na stránkách Podnikatelka.info již představovali. Novinkou mezi aktivitami podporujícími zaměstnanost je projekt Odborné praxe pro mladé do 30 let, který byl zahájen teprve na začátku letošního července, a to pod záštitou Úřadu práce České republiky.

Široká paleta podporovaných praxí a stáží reaguje na vysokou nezaměstnanost skupin znevýhodněných na trhu práce. Nejvíce možností je pak zaměřeno specificky na cílovou skupinu mladých do 30 let, kteří se bez potřebné praxe ve svém oboru uplatňují jen velmi obtížně. Průměrně se výše nezaměstnanosti mladých v rámci EU pohybuje okolo 20 %, a takový stav je dlouhodobě neudržitelný. Evropská komise proto zvýšení zaměstnanosti této cílové skupiny stanovila jako jasnou prioritu příštích let. Projekt odborných stáží je přímou reakcí na danou situaci – praxi si díky němu rozšíří několik stovek mladých lidí. Každý krajský odbor Úřadu práce ovšem nabízí individuální počet odborných praxí, například Olomoucký kraj jich nabídne 170, Jihomoravský až 500.

Praxe jsou určeny pro mladé do 30 let, kteří jsou v současnosti jako nezaměstnaní vedení na ÚP, a to minimálně po dobu 4 měsíců a kteří mají také maximálně dvouleté pracovní zkušenosti po ukončení vzdělání. Odborné praxe pro mladé do 30 let se od ostatních projektů dotovaných stáží liší zejména v tom, že nezaměstnanou osobu zaměstnavatel příjme na stálý pracovní poměr – upřednostňování budou přitom ti zaměstnavatelé, kteří nabídnou novému zaměstnanci smlouvu na dobu neurčitou. V čem se naopak neliší je povinnost firem nabídnout praktikantovi pomoc odborného mentora z řad firemních zaměstnanců.

Jaké příspěvky lze získat?

ÚP poskytuje příspěvky na mzdu mentora i nového zaměstnance.  Mzdové příspěvky na ušlou mzdu mentora, který zaučuje nového zaměstnance, lze získávat po dobu až 7 měsíců, ovšem pouze částečně. Jedná se o rozmezí max. 15 hodin týdně v prvních 3 měsících a v dalším období maximálně 5 hodin týdně. Mzdové příspěvky získá zaměstnavatel také na nového zaměstnance a to až na 1 rok.

Projekt potrvá až do 31. srpna 2015, pokud však máte o účast zájem, přihlášení raději neodkládejte – alokace finančních zdrojů je vždy limitovaná, proto i zde platí pravidlo „čím dříve, tím lépe“.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>