Podnikatelé nový občanský zákoník spíše vítají

Tři čtvrtiny českých podnikatelů s transformací práva souhlasí

Firmy mají z nového občanského zákoníku obavy, většina jej ale vítá. Alespoň tak to vyplývá z průzkumu advokátní kanceláře Ambruz & Dark Deloitte Legal, která zjišťovala názory 108 českých firem na rekodifikaci českého práva. Nový občanský zákoník by měl platit od 1. ledna 2014, a jedná se o jednu z nejzásadnějších změn soukromého práva v Česku za posledních 50 let.

Firmy si na představu velké transformace práva již zvykly. S novým občanským zákoníkem souhlasí 72 % dotázaných podnikatelů, kteří věří, že změny, které rekodifikace přinese, budou spíše pozitivní. Zároveň však převládá obava z právní nejistoty, kterou nový občanský zákoník přinese. Velké podniky se sice již dlouhodobě na změny v předpisech připravují, čáru přes rozpočet jim ale může přinést nestabilní politická situace v zemi. Návrh nového občanského zákoníku by tak mohla ovlivnit řada dodatečných změn, a hrozí také odložení jeho platnosti.

„Pro někoho může být překvapením, že většina českých podnikatelů souhlasí s novým občanským zákoníkem a zákonem o obchodních korporacích. Manažeři ve vedení firem si většinou začali uvědomovat, že rekodifikace může být krokem vpřed oproti zastaralým a neflexibilním právním normám a může mít pozitivní vliv na jejich podnikání,“ komentoval výsledky partner Ambruz & Dark Deloitte Legal Jan Spáčil.

Kromě optimistických hlasů se samozřejmě ozývá řada odpůrců – ti kritizují především značnou smluvní volnost a velkou moc v rukou soudů při výkladech konkrétních předpisů.  

Dodejme, že změny, které přinese nový občanský zákoník, se dotknou všech firem i spotřebitelů. Je proto alarmující, že 21 % podnikatelů nemá pocit, že se pro ně něco významného změní. Opak je pravdou – nový občanský zákoník přináší radikální transformaci soukromého práva, na kterou je potřeba se pečlivě připravit.

Zdroj: ctk

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>