Povinnosti podnikatelů vůči zaměstnancům

Co vše Vás jako OSVČ čeká, když přijmete zaměstnance?

Přijetí prvních zaměstnanců je pro samostatné živnostníky či malé začínající podniky vždy velkým rozhodnutím. Pokud Vám však již brigádní výpomoc nestačí, není nad čím váhat. Přijetí zaměstnanců s sebou ovšem nese také další povinnosti, které jste jako samostatní podnikatelé předtím řešit nemuseli a je třeba se na to připravit. Co vše budete muset nově splnit?

1. BOZP a PO

Neboli bezpečnost práce a požární ochrana. O této problematice jsme podrobně psali ZDE. Pro Vás je zásadní, že první přijetí zaměstnanců znamená automaticky také rozšíření povinností v oblasti bezpečnosti práce a jedná se skutečně o Vaši povinnost – tedy případná kontrola může nedodržení všech náležitostí BOZP nepříjemně sankcionovat.

Povinností v oblasti bezpečnosti a požární ochrany je mnoho a bohužel není pro samotné podnikatele snadné se v nich zorientovat. Nejde tedy o materiály, které by šlo jednoduše vyhledat na internetu a analogicky zpracovat pro Vaši konkrétní situaci. Většina podnikatelů proto v této oblasti volí spolupráci s externími odborníky, kteří jim celou problematiku zpracují dle platných předpisů.

2. Povinnosti vůči úřadům

Přijetí zaměstnance také, jak jinak, znamená nové povinnosti vůči úřadům.

Povinnosti k úřadu práce:

– od roku 2012 není nutné hlásit volná pracovní místa (povinnost trvá, pouze pokud chcete zaměstnat cizince)

finančnímu úřadu je nutné:

– srážet daň, odvádět daň a vést předepsané evidence

-vyplňovat Vyúčtování daně ze závislé činnosti (srážkové i zálohové)

Ke zdravotní pojišťovně:

– oznamovací povinnost – tedy do 8 dnů nahlásit přijetí nového zaměstnance, jeho propuštění či změnu ZP či nástup zaměstnance na mateřskou/rodičovskou dovolenou, přiznání/odejmutí důchodu

– vést průkaznou evidenci plateb pojistného

Také sociální pojištění zaměstnance je nutno aktualizovat. Vaše povinnosti v případě SP jsou:

– oznamovací povinnost (podobně jako u ZP nahlašujete všechny relevantní změny)

– evidence údajů o zaměstnancích pro účely důchodového pojištění

3. Pracovně-právní směrnice

Pracovně-právní směrnice vypracovány mít nemusíte, budou se Vám ale hodit. Směrnice Vám pomohou řešit nejrůznější situace, které ze spolupráce se zaměstnanci vyvstávají. Je jich mnoho, a na rozdíl od BOZP lze použít vzory nalezené jinde, které si sami přizpůsobíte Vaší situaci. Příklady užitečných směrnic jsou třeba:

Směrnice o práci přesčas;

Směrnice o poskytnutí cestovních náhrad;

Směrnice o výkonu práce mimo pracoviště zaměstnavatele;

Tzv. dress code, který upravuje požadované nároky na vzhled zaměstnanců.

Výhodou směrnic je pro zaměstnavatele to, že mohou na jejich základě uplatňovat požadavky, které nevyplývají přímo ze zákona, a přitom zaměstnanci nejsou vnímány jako zbytečná šikana – v ideálním případě se naopak jedná o oboustrannou dohodu „jak na to“, která je nápomocná oběma stranám.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>