Práce „na černo“ přináší postih firmě i zaměstnanci

Postihy a nevýhody nelegálních pracovních poměrů

Práce „na černo“ je stále oblíbenou praxí mezi mnohými zaměstnavateli, může se ale velmi prodražit. V případě, že kontrola nelegální práci prokáže, hrozí postih jak firmám, které černou práci nabízejí, tak samotným nelegálně zaměstnaným, kteří této možnosti využijí. Praxe sankcionování zaměstnanců je více než kontroverzní – většinou totiž na takové nabídky nepřistupují dobrovolně, ale kvůli malé nabídce dostupného legálního zaměstnání a řídí se tedy heslem „lepší nelegální práce než vůbec žádná“. Firmy zase argumentují přehnanou nákladností legální práce, která podnikatele od zaměstnávání většího množství lidí odrazuje. Stát však v této otázce zastává represivní přístup a pokuty proto zaměstnavatelům i zaměstnancům hrozí vysoké – zaměstnanec může čekat postih ve výši až 100 tis. korun, nelegální zaměstnavatel může dostat pokutu až 10 mil. Kč.

Práce za „minimální plat“

Další mezi firmami častou praxí je dělení platu na oficiální složku (většinou minimální plat) a část mzdy, která jde zaměstnanci přímo, tedy bez odvodů pojištění či daní. Tato praxe je méně nápadná než černá práce a je těžší ji odhalit. Je nevýhodná především z pohledu zaměstnance, a to navíc až na druhý pohled. Pracovník totiž zdánlivě dostává více peněz každý měsíc a celá transakce tak působí velmi výhodně. Nicméně z dlouhodobého hlediska už situace tak růžová není, naopak – nízký oficiální plat se totiž projeví ve výrazně menší podpoře v nezaměstnanosti, ve výši důchodu či v nižší výměře nemocenské.

Oficiální výše platu zaměstnance ovlivňuje výši:

• podpory v nezaměstnanosti

• mateřského příspěvku

• invalidního důchodu

• starobního důchodu

• náhrady mzdy v době čerpání dovolené

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>