Přílišná regulace živností?

Řada začínajících živnostníků naráží na bariéry

Začátky podnikání nebývají snadné, řada podnikavých ale kromě běžných starostí narazí také na další překážku – silnou regulaci živností. Na jednu stranu se velmi často mluví o podpoře začínajících podnikatelů, na tu druhou jsou začátky živnostenského podnikání pro mnohé problematické už proto, že jednoduše nenaplňují požadavky odborného vzdělání nutného pro udělení vázané či řemeslné živnosti – a volné živnost přitom nabízejí jen velmi omezené pole působnosti.

Zatímco u některých oborů jsou požadavky na vzdělání pochopitelné, jinde se regulace jeví přece jen příliš přísná. Řada lidí, která by se chtěla začít živit svým koníčkem tak naráží na bariéry hned na začátku, a často jsou to právě ti, kteří přivýdělek potřebují nejvíce – rodiče na rodičovské dovolené, studenti, nezaměstnaní.

Pokud požadavek na odborné vzdělání v té které oblasti nesplňuje podnikající sám, může získat potvrzení od jiného odborníka. To ovšem znamená do začátku také citelný výdaj a v případě, že živností chcete využít více najednou, výdaje se dále sčítají. Takové případy přitom nejsou až tak výjimečné. Například ti, kteří by chtěli podnikat jako tzv. hodinoví manželé, právě na tento problém naráží. Bývají to zruční lidé, kteří si jednoduše „umí poradit“ s běžnými domácími technickými starostmi a tuto schopnost chtějí využít i v  podnikání – jenže brzy zjistí, že tak lehké to nebude a pokud chtějí mít vše podle pravidel, budou si muset zaregistrovat hned několik (vázaných) řemeslných živností. A nízkonákladové podnikání se najednou značně prodražuje.

Řada žen, které si přivydělávají jako pekařky domácích sladkostí, se setkávají s podobnými problémy. Nejen, že si (pokud pekařinu nestudovaly) musí zajistit oprávnění živnosti a povolení odborníka, ale brzy zjistí, že nemohou péct kdekoliv – musí využívat kolaudovanou kuchyň s poměrně vysokým standardem, přestože jim ta jejich plně vyhovuje. Dochází tak k paradoxní situaci – na jedné straně je nálepka „domácí“ trendy a žádaná, na druhou stranu téměř protiprávní. Přitom jsou právě tyto pekařky velmi oblíbené a s jejich „ilegální“ ale chutnou produkcí se můžeme setkat v řadě vyhlášených kaváren. Jejich zákusky jsou často originální a kvalitní a není divu, že válcují i výrobky mnohých vyučených pekařů a cukrářů. Některé z nich se postupně vypracovaly a dnes už dle všech pravidel pečou profesionálně, „šedým“ obdobím se ale většina z nich nevyhnula.

To jsou jen některé z mnoha příkladů, kdy je přílišná regulace živností problematická. Pokud jsou totiž podmínky nastaveny zbytečně přísně, často je výsledkem pouze jejich nedodržování. Přitom zahraniční zkušenosti ukazují, že otevřenější pravidla pro začátek podnikání jsou možná a fungují. Konec konců, řadu otázek a problémů vyřeší samotný trh – špatné služby se v tlaku konkurence dlouho neudrží. Drobné podnikání je navíc velmi důležité a může pomoci k řešení rekordní nezaměstnanosti, aktivitu bychom proto měli spíše vítat.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>