Příspěvek na podnikání pro osoby registrované na úřadu práce

Získejte do začátku podnikání významný příspěvek

Jste registrovaní na úřadu práce a zvažujete podnikání? Pokud ano, pak vězte, že můžete přímo od úřadu získat významný příspěvek. Úřady práce totiž poskytují dotace na vznik nového pracovního místa a to i tehdy, když pro sebe nezaměstnaný vytvoří místo sám a stane se OSVČ. V takovémto případě může získat tzv. příspěvek na zřízení společensky účelného pracovního místa pro uchazeče o zaměstnání za účelem výkonu samostatné výdělečné činnosti. Výše této dotace se pohybuje v řádu desetisíců, ve výjimečných případech může ale překročit i 100tisícovou hranici (maximálně pak šestinásobek průměrné mzdy).

Tento příspěvek ale zdaleka neobdrží každý a rozhodnutí o přidělení či nepřidělení dotace závisí vždy na rozhodnutí konkrétní místně příslušné pobočky úřadu práce. Při rozhodování o poskytnutí příspěvku přihlíží úřad zejména k situaci na trhu práce v daném regionu, k délce evidence uchazeče o zaměstnání na úřadu práce, k věku, zdravotnímu stavu, k nákladům souvisejícím se zřízením nového pracovního místa, a samozřejmě také ke kvalitě vlastního podnikatelského záměru. Obecně je dávána přednost podnikatelským záměrům osob, které jsou na úřadu práce registrovány delší dobu, nebo naplňují další kritéria stanovená konkrétním úřadem. Někde například podporují především uchazeče ve věku od 55 let, jinde zase spíše mladé do 25 let a absolventy bez praxe. Obecně tedy úřady práce upřednostňují ty uchazeče o zaměstnání, kterým nelze pro jejich individuální charakteristiky v daném regionu najít zaměstnání jiným způsobem.

Příspěvky na zřízení společensky účelného pracovního místa za účelem výkonu samostatné výdělečné činnosti mají i další doplňující pravidla, například se neposkytují v případě, že žadatel v minulosti již ve stejném oboru činnosti podnikal. Proto doporučujeme svůj záměr na Vašem místně příslušném úřadu práce vždy předem konzultovat tak, aby se Vaše šance na získání příspěvku zvýšila.

Pokud Vás možnost získat příspěvek na podnikání zaujala, můžete se obrátit nejen na samotný úřad práce, ale také na naši společnost, kde Vám rádi v této věci dále poradíme.

 1. Vladka Voithová

  Dobrý den,
  dotaci jsem pochopila a zvažuji jí. Ještě jsem se chtěla zeptat, známá mi tvrdí, že dostala z Úřadu práce na první půlrok podnikání 50% příspěvek na placení pronájmu prostor,kde začala podnikat.
  Nikde jsem to ale nenašla, je taková možnost? Nebo jsem to jen špatně
  pochopila?

  Děkuji za info, VV

  1. Katerina Strzelcova

   Dobrý den, paní Voithová,
   tzv. překlenovací příspěvek navazuje na uznanou dotaci pro vytvoření společensky účelného pracovního místa. Zažádat si o něj mohou OSVČ na maximálně 5 měsíců. Maximální výše částky činí 6 200 Kč/měsíc. Příspěvek je vázán na jasně vymezené účely, nelze jej například použít na zaplacení sociálního a zdravotního pojištění.

   Podmínky
   Žádost bude akceptována při podání nejméně do 30 dnů od schválení příspěvku na zřízení společensky účelného pracovního místa za účelem výkonu OSVČ.
   Náklady lze použít pouze na úhradu provozních nákladů, které jsou blíže specifikovány jako pronájem podnikatelských prostorů, převoz materiálu a stavební úpravy.
   Žádost o příspěvky se posuzují na konkrétním Úřadu práce. Na příspěvek nevzniká zákonná povinnost, což znamená, že jej nemusíte získat automaticky. Každý kraj má svá drobná specifika.

   S pozdravem
   KS

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>