Rekonstrukce státu

Asociace podnikatelů podporuje novou iniciativu v boji proti korupci

Projekt Rekonstrukce státu se rozjel v polovině března 2013 a jeho cílem je prosadit do konce tohoto volebního období řadu opatření v legislativě, která mají napomoci zlepšení tíživé situace v oblasti korupce v České republice. Na rozdíl od mnoha planých „výkřiků“ o boji s korupcí, které slyšíme v podstatě neustále, Rekonstrukce státu má podporu širokého spektra institucí. Projekt Rekonstrukce státu inicioval Ekologický právní servis a do jeho organizace zapojil další neziskové organizace, které se této oblasti dlouhodobě seriozně věnují, jako je například Transparency International, Oživení či Brnění.

Cílem iniciativy Rekonstrukce státu je úprava legislativy, která veřejné zakázky zprůhlední. V rámci projektu vznikly ve spolupráci s týmem právníků návrhy 9 zákonů, které mohou míru korupce snížit. Tyto zákony se nyní aktivisté snaží prosadit tak, aby jejich přijetí proběhlo ještě v tomto volebním období. Nyní tedy organizace hledají pro zákony potřebnou podporu mezi politiky.

Projekt podporuje i Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR), která v únoru 2010 provedla průzkum mezi podnikateli, zaměřený právě na téma korupce při získávání veřejných zakázek. O skutečnosti, jak je společnost a veřejná sféra prorostlá korupcí, vypovídá odpověď 60 % respondentů, kteří se vyjádřili, že veřejnou zakázku není možné získat bez provize nebo úplatku.

„Firmy už nebaví fungovat v korupčním prostředí. Všudypřítomná organizovaná korupce neničí jen právní stát, ale je v rozporu s ideou volného trhu, kde má rozhodovat kvalita a cena, nikoliv úplatky. Kvalitní legislativa, kterou Rekonstrukce státu navrhuje, významně omezí možnosti přihrávat zakázky svým oblíbeným firmám a zpětně pak z úplatků financovat volební kampaně,“ dodává Eva Svobodová, generální ředitelka AMSP ČR.

 

Cíle iniciativy:

  • Průhledné financování politických stran a volebních kampaní
  • Elektronická majetková přiznání ke dni nástupu do funkce
  • Smlouvy na internetu
  • Zrušení anonymních akcií
  • Odborné nominace do dozorčích rad
  • Odpolitizování státní správy
  • Státní zastupitelství bez politických zásahů do vyšetřování
  • Průhledný legislativní proces
  • Rozšíření kontrolních pravomocí NKÚ

 

Zdroj: Businessinfo.cz; rekonstrukcestatu.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>