S.r.o. za korunu? Proč ne!

Možnost vytvoření „eseróčka“ s korunovým kapitálem se blíží

Od prvního ledna 2014 nabude platnosti nový občanský zákoník, který přináší největší změny v oblasti soukromého práva za posledních 50 let. Jednou z novinek je také možnost vytvoření společnosti s ručením omezeným i se symbolickým základním kapitálem ve výši 1 Kč. Doposud přitom bylo nutné tvořit s.r.o. s kapitálem ve výši nejméně 200 000 Kč, a ten do 5 let splatit. Novela pro podnikatele přináší také značné zjednodušení procesu zakládání firem. Jednoduše rečeno,  s.r.o. si v novém roce bude moci dovolit mnohem více z nich – především pro malé a začínající podnikatele se proto jedná o velmi dobrou zprávu.

Přes uvedené změny je nutné počítat s tím, že vytvoření společnosti s ručením omezeným nebude úplně zadarmo – ve hře samozřejmě zůstávají správní poplatky a také čas, který strávíte obíháním příslušných úřadů. Jednodušší možností je nechat si vytvořit s.r.o. na klíč, nicméně zde musíte počítat s citelně vyššími náklady, zpravidla v řádech tisíců korun.

Podezřelé s.r.o.?

Teprve v příštím roce se ukáže, jak se změny v požadované výši základního kapitálu s.r.o. projeví v praxi. Dá se ovšem očekávat, že s.r.o. s korunovým kapitálem nebudou mít na růžích ustláno a mohou zpočátku čelit nedůvěře ze strany zákazníků a spolupracujících firem. Přijetí této změny bude především věcí zvyku – například ve Velké Británii jsou již s.r.o. s librovým vkladem klasikou a nejsou vnímána nijak negativně. Zda bude nedůvěra vůči českým korunovým „eseróčkům“ běžnou praxí, či se jedná o zbytečné obavy, se ovšem projeví až s dlouhodobější účinností nového občanského zákoníku.

Ručení-neručení

Obavy z nesolventnosti korunových s.r.o. navíc přeceňují moc základního kapitálu – ten totiž jako forma ručení až příliš často selhává. Mnohdy se jedná pouze o fiktivní položku v účetnictví, se kterou  firma v době úpadku už dávno nemůže disponovat, a tedy ani uradit své pohledávky. Také proto bude ručení u nových s.r.o. postaveno na jiném základě, který již na institutu základního kapitálu firmy nestaví, ale přibližuje se spíše současnému pojetí akciových společností. Pokud tedy bude taková firma v úpadku a její členové věděli či měli vědět, že tento úpadek hrozí, a neučinili vše potřebné k jeho odvrácení, zaručují se nově věřitelům vlastním majetkem.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>