SozialMarie oceňuje sociálně odpovědné iniciativy

V mezinárodním srovnání uspěly i české projekty

Dne 1. května se uskutečnilo již deváté slavnostní předávání cen SozialMarie, který oceňuje projekty v oblasti sociálního podnikání a sociálně odpovědných iniciativ. O ceny SozialMarie se mohou ucházet projekty z celého Rakouska, Maďarska a České republiky, pro ostatní země je pak směrodatný okruh 300 km od Vídně. Nominované iniciativy mohou pocházet z oblasti komerčních sociálně odpovědných podniků, občanských a neziskových organizací i z veřejné správy.

Ceny SozialMarie jsou udělovány již fungujícím projektům, které se v praxi osvědčily a mohou sloužit jako příklady dobré praxe pro ostatní zájemce o sociálně odpovědné aktivity či podnikání. SozialMarie tedy nefunguje jako dotace pro projekty, kterým se nedostává finančních prostředků na realizaci, ale oceňuje ty iniciativy, který již prokázaly svoji životaschopnost. Každý rok SozialMarie oceňuje 15 projektů, které jsou odměněny celkovou částkou 42 000 Euro, poskytovanou soukromou nadací Unruhe, která ceny uděluje.

A které projekty v letošním ročníku uspěly? Celkové vítězství si odnesl sociální podnik z Maďarska, který se zabývá produkcí briket z biomasy. Na výrobě briket se podílí obyvatelé malé obce Told na hranici s Rumunskem, kteří se díky projektu stávají soběstačnějšími. Pro tuto velmi chudou vesnici bylo zajištění paliv značným problémem a projekt produkce briket z biomasy jim umožnil vytvořit ekologicky šetrný zdroj paliva, které je navíc vyráběno z odpadních, a tedy i velmi levných, materiálů.

Na druhém místě se umístil český projekt Noc venku, který se zaměřuje na téma bezdomovectví. Iniciativa studentů, profesorů i lidí bez domova chce především oživit město a propojit jednotlivé skupiny lidí, které se dosud spíše míjejí. Noc venku navíc není jen kulturní, ale také fundraisingová akce a vstupné na událost je zároveň příspěvkem na fungování organizací zabývajících se tematikou bezdomovectví. Příspěvek přitom není finanční – vstupenkami na akci jsou trvanlivé potraviny, cukr, čaj apod.

Třetí cena byla udělena první městské komunitní zahradě v Chorvatsku, Zahradě zázraků. Zahrada reaguje na problém průmyslové produkce potravin a ukazuje, že veřejný prostor může být využit efektivněji, než jak tomu dosud většinou bývá. Projekt se stal inspirací pro další města a rozvoj komunitních zahrad bude snad i díky tomuto příkladu dobré praxe nadále pokračovat.

Další oceněné projekty naleznete na stránce http://sozialmarie.org/vitezne_projekty

Zdroj: sozialmarie.org, nocvenku.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>