Typy živností – čím se odlišují?

Živnost volná, vázaná, řemeslná a koncesovaná

 

Zvažujete živnostenské podnikání ale nejste si jistí odlišnostmi mezi jednotlivými typy živností? Pojďme se tedy podívat, jaké jsou mezi živnostmi nejvýznamnější rozdíly a jaké nároky musíte jako začínající podnikatel splnit, pokud si ten který typ zvolíte.

Jako začínající podnikatel můžete volit mezi živností volnou, vázanou, řemeslnou a koncesovanou – pod tyto zastřešující hlavičky jsou pak jednotlivé obory činnosti organizovány. Živnostníci si samozřejmě vhodnou živnost vybírají podle konkrétních oborů, pod který typ živnosti vybraný obor spadá však výrazně ovlivňuje podmínky, které bude muset živnostník splnit, aby živnostenské oprávnění získal.

Pokud Váš podnikatelský záměr spadá pod hlavičku některé z volných živností, jste v nejjednodušší situaci. Pro výkon volné živnosti není potřeba žádné doložené vzdělání v oboru ani praxe a jako začínající podnikatel musíte splnit pouze tzv. všeobecné podmínky – věk nad 18 let, způsobilost k právním úkonům a trestní bezúhonnost. S nadsázkou můžeme říci, že jednoduše přijdete na Živnostenský úřad, ukážete občanku a rejstřík trestů, zaplatíte poplatek za zřízení živnostenského listu a odcházíte jako nový živnostník.

Podmínky pro zřízení řemeslné a vázané živnosti jsou již náročnější. Tyto typy se v zásadě mezi sebou liší pouze tím, že řemeslné živnosti se váží spíše k manuálním povoláním – řadíme zde například pekařství, zednictví či kadeřnictví, příkladem vázaných jsou naopak obor oční optika nebo účetní poradenství. Nejde o nijak striktní rozdělení a v zásadě se podmínky pro výkon řemeslné a vázané živnosti nijak velmi neliší – v obou případech je kromě všeobecných podmínek výkonu živnosti nutné doložit tzv. odbornou způsobilost, tedy vzdělání v oboru či praxi. V případě, že vzdělání či praxi v daném oboru nemáte, je nutné pro Vaši živnost najít odborného garanta, tedy osobu, která dané podmínky splňuje a za Vaše podnikání se zaručí.

Koncesované jsou ty živnosti, nad kterými chce stát mít největší kontrolu – například lihovarnictví, pohřebnictví, výroba výbušnin, ale také třeba provozování cestovní kanceláře. Podmínky zřízení koncesované živnosti jsou zdaleka nejnáročnější a u každého koncesovaného oboru se liší.

Tip: Pokud náročné podmínky pro získání vázané, řemeslné či koncesované živnosti nesplňujete, poohlédněte se pečlivě také v seznamu živností volných. Řada oborů zde má svůj méně profesně náročný protipól – například na provozování cestovní kanceláře je potřebná koncese, na zřízení cestovní agentury pouze volná živnost.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>