Úřady práce mají být efektivnější

ÚP nehrají při hledání práce aktivní roli

Ministr práce a sociálních věcí František Koníček chce vládě předložit strategii, která by měla napomoci vyřešení nepříznivé situace na úřadech práce. „Na vládu bych chtěl v brzké době přinést věcný a kvalitní materiál s návrhem řešení situace na Úřadu práce ČR. Daná věc nesnese odkladu, proto jsem už zadal potřebné úkoly. V ÚP je nutné vybudovat zázemí pro klasické liniové řízení a celkově ho stabilizovat po organizační, personální i technické stránce. A o to budu společně s vedením ÚP a České správy sociálního zabezpečení usilovat“, řekl František Koníček.

Cílem opatření je tedy určitá stabilizace obou institucí, které by měly být do značné míry autonomní a nepodléhat turbulencím způsobeným změnami ve vládě. ÚP také musí dle Koníčka disponovat dostatečným počtem zaměstnanců a stabilním finančním zázemím.

Jisté je, že úřady práce v současné době dostatečně aktivní servis při zprostředkování práce nezaměstnaným neposkytují a řada nezaměstnaných jejich návštěvu považuje spíše za nepříjemnou povinnost než za šanci k získání zaměstnání. Nedostatkem je paradoxně také malá informovanost úředníků o službách nabízených samotným úřadem práce. Aktivní uchazeč o zaměstnání či podporu se proto často musí sám aktivně doptávat, jaké možnost mu úřad může nabídnout.

Přitom už v současnosti možnosti nejsou malé. Podporu z ÚP mohou získat například lidé, kteří se rozhodnou vyřešit nezaměstnanost vlastním podnikáním. V takovém případě lze získat významný příspěvek do začátku plus tzv. příspěvek překlenovací.

Více o příspěvku z ÚP na podnikání  dozvíte v článku:

Příspěvky z ÚP do začátku podnikání

Důležitým příspěvkem jsou také dotace na mzdy pro obtížně zaměstnavatelné osoby z ÚP. V případě, že firma takového člověka zaměstná, může po dobu cca. 6 měsíců získat mzdové příspěvky až 24 tis. Kč (většinou spíše 10 – 12 tisíc) na zřízení tzv. společensky účelného pracovního místa.

Více o mzdových příspěvcích v článku:

Získejte příspěvek na vytvoření nového pracovního místa

O těchto příležitostech ale často neví nejen firmy, ale především samotní nezaměstnaní, kteří by tuto podporu mohli při hledání práce využít. Právě úředníci z ÚP by jim v tomto měli podat pomocnou ruku a efektivně je o všech možnostech informovat.

Zdroj: Businessinfo.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>