Vzdělávejte se k podnikání na internetu

Doplňte si vzdělání zdarma

Pokud jste neměli příležitost studovat ekonomicky zaměřenou univerzitu nebo chcete své dosavadní znalosti dále rozvíjet, nabízí internet řadu dobrých možností jak se v této oblasti vzdělávat.

Angličtina otevírá nové možnosti

Jednou ze světově nejúspěšnějších vzdělávacích webových stránek je Khan Academy – neziskový projekt, který nabízí krátké lekce z různých oblastí vědění od astronomie až po umění. Významnou součástí jsou přednášky z makro i mikroekonomie, které Vám v několika minutách osvětlí konkrétní problematické oblasti. Projekt Khan Academy oslovuje miliony lidí po celém světě a je financován pomocí široké základny věrných dárců. Jedním z nejvýznamnějších donátorů je Nadace Billa a Melindy Gatesových.

Materiály ze svých přednášek nabízí také řada vysokých škol, a to i ty nejprestižnější jako je Harvard, Princeton či Yale. Vyučující na těchto univerzitách jsou skutečnými špičkami ve svém oboru, a pro anglicky hovořící tak tyto materiály mohou být velkým přínosem. Přednášky navíc nemusíte složitě hledat přímo na stránkách univerzit, ale jsou dostupné na jednom místě – na www.academicearth.org. Na těchto stránkách lze vyhledávat dle oblastí, doporučujeme proto rovnou zamířit na téma podnikání (enterpreneurship), vzdělávat se zde můžete ale i v ekonomické teorii a řadě dalších témat.

Vzdělávejte se i v češtině

Nevýhodou řady výborných vzdělávacích zdrojů ovšem je, že jsou pouze v angličtině. Ti, kteří angličtinu neovládají, mají omezenější možnosti ale i tak lze řadu cenných pramenů na internetu najít. Dobrou databází vědomostí jsou samozřejmě univerzity, které postupně zpřístupňují diplomové práce svých studentů. V Česku byla v tomto ohledu pionýrem brněnská Masarykova univerzita, která v současnosti zveřejňuje všechny závěrečné práce ze svého rozsáhlého archivu a tisíce z nich se týkají také ekonomie a podnikání. Stejnou službu nabízí rovněž Institut ekonomických studií na Karlově univerzitě a následovat doufejme budou i další vzdělávací instituce.

Pokud v podnikání hledáte spíše inspiraci než definice, můžeme vřele doporučit také stránky nezávislé konference TED, na které najdete krátké přednášky na různá témata, které spojuje jediné motto: „Nápady, které stojí zato sdílet“. Archiv Tedu je nepřeberný a najdete zde vtipná videa i seriozní přednášky – a velká řada z nich již má české titulky. Sami tak můžete vyzkoušet, proč je TED po celém světě tolik populární.

 

Užitečné odkazy:

www.khanacademy.org

www.academicearth.org

www.ted.com

TED s českými titulky:

www.ted.com/translate/languages/cs

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>