Začátek podnikání a rodičovská dovolená – jde to dohromady?

Začít podnikat můžete i na rodičovské dovolené

Podnikání a péče o dítě na rodičovské dovolené se nevylučuje a řada úspěšných podnikajících považuje toto období pro start svého záměru dokonce za ideální. Proč to tak je a jaké důsledky Vám z podnikatelské činnosti v době rodičovské dovolené plynou?

Rodičovská dovolená je období navazující na dovolenou mateřskou, a může být čerpána otcem či matkou až do 4 let věku dítěte. Po tuto dobu je pečující osobě vyplácen rodičovský příspěvek, jehož výše se liší podle zvolené délky dovolené. Ať už si vyberete rychlejší nebo pomalejší variantu, většinou se jedná o poměrně dlouhé období, ve kterém je často potřeba řešit otázku rodinných financí. Jednou z možností, jak si může ten z rodičů, který dovolenou čerpá přivydělat, je také podnikání.

Výhodou statusu rodiče na rodičovské dovolené je, že příjem rodiče nemá na čerpání rodičovského příspěvku vliv – proto o něj nepřijdete, ani když se Vám v podnikání bude od začátku dařit. Podmínkou čerpání dávky je ale celodenní péče o dítě, které tedy nesmí navštěvovat jesle či školku více než 5 kalendářních dnů v měsíci. Navíc je pro dítě v době výkonu výdělečné činnosti nutné zajistit hlídání zletilou osobou.

Podnikání na rodičovské dovolené je vedeno jako tzv. samostatná výdělečná činnost vedlejší. Pro Vás začátek podnikání na rodičovské dovolené znamená klasickou ohlašovací povinnost, žádné speciální povinnosti z tohoto typu podnikání tedy nevyplývají.

Jak je to s pojištěním?

Pokud začnete podnikat, nepřijdete o rodičovský příspěvek, ale budete možná muset nově platit pojištění. Obecně ale můžeme říci, že se pojištění při začátku podnikání v podstatě nemusíte bát. V případě, že celodenně pečujete o malé dítě, Vám bude zdravotní pojištění vyměřeno pouze ze skutečně dosažených příjmů. Minimální vyměřovací základ zde neplatí a Vy proto nebudete platit víc, než kolik odpovídá Vašim výdělkům. Podobně ani sociální pojištění pro Vás nemusí být překážkou. Rodič na rodičovské dovolené jej platí pouze v případě, že jeho příjmy v kalendářním roce překročí stanovený limit (pro rok 2012 to bylo 60.329 Kč). Pokud tedy nebudete hned od začátku vydělávat, nemusíte se jej obávat vůbec.

Není ale nutné podnikat hned – rodičovská dovolená je také ideálním obdobím k promýšlení svého podnikatelského záměru a k dalšímu vzdělávání, které Vám může napomoci k budoucímu úspěchu. Tímto směrem je zaměřen také projekt Nezávislé ženy – Start-up CYRRUS ADVISORY, který nabízí možnost komplexního vzdělávacího programu a odborného mentoringu pro ženy, které chtějí vzít podnikání do vlastních rukou, a je vhodný i pro uchazečky na rodičovské dovolené. Obsahem projektu budou kurzy týkající se podnikatelských znalostí, tzv. soft skills, právního minima pro podnikající i zásad finančního řízení. Ať už se rozhodnete rovnou s podnikáním začít, nebo využít období rodičovské ke zdokonalení svých schopností, přejeme Vám hodně štěstí.

 

Čtěte více:

Jak je to s přivýdělkem na rodičovské i mateřské dovolené

  

Zdroj: BusinessInfo.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>