Zákon o dětské skupině jde do vlády

O malé děti se Vám snad postarají v práci. I bez školky.

 

Alternativní možnosti péče o děti snad dostanou brzy zelenou. Ministerstvo práce a sociálních věcí předložilo vládě návrh zákona, který upravuje novou službu hlídání a péče o děti od jednoho roku věku až do zahájení povinné školní docházky. Právní předpis o tzv. dětské skupině vychází z programového prohlášení vlády. Ministři se v něm zavázali, že podpoří rozvoj alternativních předškolních zařízení a budou vytvářet podmínky pro rychlejší návrat rodičů pečujících o děti do práce.

Výhody dětské skupiny jsou zjevné – jsou méně finančně nákladné i hygienicky náročné než soukromé či firemní školky. Jejich zřízení je tedy o mnoho jednodušší a Ministerstvo si od podpory těchto zařízení slibuje zvýšení možnosti rychlejšího návratu rodičů s dětmi na trh práce. Zaměstnanost matek s dětmi do 12 let je totiž v České republice nízká (dokonce 3. nejnižší ve srovnání zemí EU), částečně i proto, že neexistují možnosti dostupné předškolní péče.

Dětské skupiny bývají zřizovány v případě, že není vhodné zřídit např. firemní školku, většinou v provozech, kde není počet dětí příliš velký. Na jednoho pracovníka zde připadá maximálně 12 dětí, většinou pak méně, a tato péče je tak mnohem individuálnější, než jak tomu bývá v běžných školkách.

Jako pozitivní motivace pro zaměstnavatele a rodiče jsou součástí předlohy také daňová opatření. Konkrétně se počítá s daňovou uznatelností nákladů v souvislosti s provozem dětské skupiny a se slevou na dani z příjmů pro výdělečně činné rodiče. Daňové výhody pro zaměstnavatele, kteří zajistí zaměstnancům péči o děti, umožní rozšířit spektrum služeb péče o děti poskytovaných soukromým sektorem, a tedy větší zapojení rodičů malých dětí na trh práce jako plátců daní a pojistného.

Pomoci při zřizování dětské skupiny zaměstnavatelům mohou také dotace z Evropského sociálního fondu. Nedávno ministerstvo vyhlásilo další výzvu z Operačního programu lidské zdroje a zaměstnanost, zveřejněna je včetně podmínek dotace a souvisejících dokumentů na adrese: http://www.esfcr.cz/vyzva-b5

Zdroj: Businessinfo.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>