Ženy na manažerských pozicích – kde všude se uplatňují?

Kde všude potkáte české manažerky

České manažerky jsou stále více vidět. Jak vyplývá z nejnovější analýzy společnosti Deloitte Corporate Government Centre, českým ženám se na vedoucích pozicích daří a sejít se s nimi můžeme stále častěji – záleží ale na oboru. Vidět ženy na manažerských pozicích můžeme nejčastěji v oborech zdravotnictví, telekomunikace, doprava, a možná trochu překvapivě také v IT. Málo žen naopak na řídících pozicích pracuje v energetice, ve stavebnictví a kupodivu také v bankovnictví, kde v podílu žen na manažerských postech ve srovnání s Evropou silně zaostáváme.

Podle statistik Deloitte Corporate Governance Centra ČR ve statutárních orgánech společností (představenstvo a jednatelé společnosti) stovky největších českých firem zasedá 8 % žen. V případě zdravotnictví se jedná dokonce o 24,2 %.

„Předpokládali jsme, že podíl manažerek ve zdravotnictví bude vyšší, než je celkový průměr. Neočekával jsem ale, že rozdíl bude tak výrazný,“ komentoval výsledky Jan Spáčil, vedoucí centra. Analytik zároveň považuje za povzbuzující, že se postupně zvyšuje podíl žen ve vedení společností v oborech, jež byly v minulosti jasnou doménou mužů. Manažerky se stále častěji uplatňují v sektoru telekomunikací, dopravy a IT, kde na každých deset mužů připadá jedna žena. Dané číslo samozřejmě není nijak vysoké, poukazuje ale na postupné prolamování bariér mezi tradičně mužskými a tradičně ženskými obory.

Počet žen ve vedení firem tedy roste, přesto ve srovnání se zeměmi západní Evropy v tomto ohledu stále zaostáváme. Zatímco v České republice je žen v řídících pozicích 8 %, průměrnou hodnotou v EU je 13,6 %, přičemž hodnoty v zemích západní Evropy jsou ještě významně vyšší.

 Zdroj: Businessinfo.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>