Zora Kounovská: První měsíc projektu

Mentorka reflektuje první měsíc vzájemné spolupráce

Uplynul první měsíc projektu 40 statečných aneb Nezávislé ženy. Naše ženy statečné a podnikavé se odvážně pustily do příprav, rozjezdů, průzkumů trhu a dalších průzkumů. Nezalekly se konkurence, ale přišly s originálními nápady. Nenechaly se odradit již nějakou dobu kolem kolujícími příběhy o krizi či recesi, ale pustily se s vervou do práce. Nedaly se rozladit potřebou slaďování osobního a profesního života, ale rozhodly se vzdělávat a hledat a nacházet jak know-how, tak inspiraci a vzájemné povzbuzení na čtvrtečních seminářích s lektorem Petrem.

Je povzbudivé vidět tolik kreativity a odhodlání! Jen tak dál!

Kromě oblíbených čtvrtečních školení proběhla také první dvě kola rozhovorů s mentorkou projektu. A protože se čtenář mohl setkat s různými představami o tom, co vlastně mentor je, pokusím se roli mentora (či v našem případě mentorky) nejprve trochu vymezit.

Často se zaměňují pojmy mentor a kouč. Všichni známe kouče ze sportovního prostředí, a máme tudíž představu o kouči coby sportovním trenérovi, zato slovo mentor vyvolává dojem mlhavější. Setkala jsem se také s tím, že byly tyto dvě role definovány přesně opačně, než jak tomu je ve skutečnosti, ale obě tyto role se mohou do značné míry překrývat.

Ačkoli jsou různé školy a techniky koučinku, v podstatě se kouč věnuje odkrývání a uvolňování potenciálu koučovaného v nejrůznějších oblastech jeho života či práce. Pomáhá mu posunout se v libovolné oblasti jeho profesního či soukromého života. Aby mohl kouč dobře koučovat, potřebuje absolvovat speciální jedno až tříletou školu pro kouče.

Mentor především pomáhá jednotlivci v konkrétní oblasti, kterou již sám prošel. Jde obrazně řečeno kus cesty s ním a předává mu své zkušenosti z této oblasti. Zadává úkoly a radí, jak je zpracovávat. Jedná se o individuální podporu, která probíhá po určitou dobu, kratší či delší, dokud není dosaženo daného cíle. Mentor získal praktické dovednosti a zkušenosti svým delším působením v nějakém konkrétním oboru. Pokud mentor prošel koučovacím výcvikem a je zároveň kouč, je to velké plus, a je tomu tak i v případě našeho projektu.

V našem projektu je rámcem pro podporu našich žen odvážných a statečných a pro pracovní rozhovory s mentorkou postupné zpracovávání jednotlivých podrobných podnikatelských záměrů. Během února probíhala první fáze formulování a dotváření široké škály podnikatelských myšlenek našich žen, a to v nejrůznějších oblastech služeb, prodeje či sociálních podniků. Také zahajovaly první fázi průzkumů, a to byla i témata prvních rozhovorů.

Protože ale chceme čtenáře překvapit některými hotovými projekty, prozradím zatím už jen, že se máte na co těšit! Naše ženy jsou nejen statečné, ale i kreativní, cílevědomé a vytrvalé – je to zkrátka radost…

Zora Kounovská

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>